Zadzwoń do nas Doradztwo techniczne (+48) 505 054 172

Przez wiele lat zdobywania doświadczenia w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej zaobserwowaliśmy, jak ważnym czynnikiem jest jej montaż. Niekiedy sam produkt jak i jego walory nie ma tak istotnego znaczenia, jak jego właściwe i trwałe osadzenie. Niestety często jest on traktowany jako niemająca większego znaczenia usługa i część z klientów kieruje się wyłącznie ceną, a przecież właściwe uszczelnienie okna ma istotne znaczenie zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Ważną rolę odgrywa przy tym szczelina połączeniowa okna oraz jej trwałe i fachowe uszczelnienie. Szczelina funkcjonuje jako ogniwo spajające okno z budynkiem i tym samym ma wpływ na zużycie energii oraz szczelność budynku.

Połączenie pomiędzy elementem budowlanym i murem musi spełniać różnorodne funkcje. Przy uszczelnianiu okien należy zawsze przestrzegać zasady „wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz”.

Mieszkańcy europy zachodniej już od jakiegoś czasu zauważyli, że tanio nie zawsze oznacza dobrze. Będąc producentem stolarki okiennej oraz drzwiowej jako nieliczni sami zajmujemy się montażem własnych produktów. Ma to na celu wyeliminowanie błędów popełnianych przez zewnętrzne ekipy montażystów. W kilku zdaniach przedstawimy Państwu bardziej lub mniej znane sposoby na właściwe osadzenie okien oraz drzwi w otworach okiennych.

Najczęściej stosowany i najtańszy sposób montażu to osadzenie okien za pomocą kotew montażowych oraz uszczelnienie za pomocą pianki. Jest to prosty, a zarazem najtańszy sposób, ale również wymaga właściwych umiejętności oraz wiedzy i staranności przy wykonywaniu tej pracy. Polega ona na zamontowaniu na obrzeżach okien kotew montażowych, przykręcanych do ościeżnicy za pomocą wkrętów we właściwych odstępach zarówno od naroży oraz od samych kotew. Właściwe wypoziomowanie i przytwierdzenie do ściany za pomocą odpowiednio dostosowanych kołków montażowych ma istotne znaczenie w dalszej części eksploatacji okien oraz drzwi. Ważne jest też trwałe i stabilne podparcie za pomocą klocków ustalających położenie. Następnie wpina się skrzydło w celu sprawdzenia poprawności funkcjonowania i uszczelnia wysokiej jakości niskoprężną pianką montażową. Ten podstawowy sposób montażu coraz częściej jest wypierany za sprawą innych technik.

Kolejną z najczęściej stosowanych technik jest montaż na folię nazywany niekiedy jako właściwy. Polega on na oklejeniu obrzeży ościeżnicy folią paroszczelną oraz paroprzepuszczalną. Ma to na celu zminimalizowanie powstawania pleśni oraz grzybów we wnękach okiennych oraz prawidłowy i kontrolowany sposób odprowadzania wilgoci. Uszczelnienie po stronie wewnętrznej budynku musi działać hamująco na przepływ powietrza i dyfuzję, ponieważ ma ono za zadanie oddzielenie klimatu wewnątrz pomieszczenia od klimatu zewnętrznego. Dlatego w obręb szczelin nie może dostawać się ciepłe, wilgotne powietrze z pomieszczenia i nie może tworzyć się woda kondensacyjna w obszarze połączenia. Strona zewnętrzna ma chronić przed opadami atmosferycznymi, a co za tym idzie musi być wodoszczelna i otwarta na dyfuzję i zapobieganie wnikaniu wilgoci i wody w ścianę. Natomiast wilgoć zgromadzona w murze musi być w sposób kontrolowany odprowadzana na zewnątrz. Warstwa środkowa posiada właściwości w zakresie izolacyjności cieplnej i dźwiękowej, dlatego zostaje wypełniona wysokiej jakości niskoprężną pianką montażową.. W murze monolitycznym płaszczyzna funkcjonalna zapewnia ochronę przed stratami ciepła i przed hałasem poprzez izolację szczelin. Znajduje się tam mocowanie i odciążenie okna, które zapewnia odprowadzenie wszelkich obciążeń statycznych i dynamicznych do bryły budynku. Alternatywą dla tego systemu jest też możliwość stosowania od strony zewnętrznej taśmy rozprężnej zamiast folii lub od strony wewnętrznej przy użyciu silikonu akrylowego w połączeniu ze sznurem uszczelniającym. Ten sposób montażu sprawdza się zarówno w starym, jak i nowym budownictwie.

Kolejnym sposobem montażu jest wykorzystanie taśmy rozprężnej TRIO zamiast folii paroszczelnej, paroprzepuszczalnej oraz pianki montażowej. Jest to znakomity sposób montażu, ponieważ taśma rozprężna TRIO łączy wszystkie cechy tzw. ciepłego montażu w jeden produkt. Od zewnątrz taśma o wodoszczelności do 600 Pa zabezpiecza przed opadami atmosferycznymi, natomiast warstwa środkowa pełni funkcję izolacji cieplnej oraz akustycznej, a warstwa wewnętrzna działa hamująco na przenikanie powietrza i pary wodnej.

Coraz więcej klientów decyduje się na jeszcze inny sposób montażu – w warstwie ocieplenia. I tu rozróżniamy dwa rodzaje montażu – za pomocą konsol montażowych oraz specjalnych izolatorów mocowanych do bryły budynku. Na początku opiszemy sposób montażu na regulowanych konsolach systemu JB-D firmy SFS Intec oraz KNELSEN. System ten umożliwia prawidłowe mocowanie okien według wytycznych RAL i w sposób bezpieczny odprowadza wszystkie obciążenia ruchome. Płaszczyznę montażu można wybrać dowolnie dostosowując ją odpowiednio do przewidywanego przebiegu izoterm. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość na etapie montażu okien regulacji konsol w trzech płaszczyznach co umożliwia bardzo dokładne wypoziomowanie, a same konsole umożliwiają wysunięcie okna poza lico ściany w zakresie od 5 do 150mm. System ten umożliwia montaż dużych oraz ciężkich konstrukcji bez utraty zdolności przejmowania obciążeń dynamicznych. Taki system dodatkowo od strony wewnętrznej zostaje uszczelniony folią.

Drugi sposób montażu okien w przestrzeni izolacji termicznej ścian budynków to system illbruck MOWO lub system Klima Konform. Jest to kompleksowe rozwiązanie stosowane w budownictwie energooszczędnym, a nawet pasywnym. System ten polega na wyeliminowaniu słabych punktów oraz ma na celu zapobieganie powstawaniu potencjalnych mostków cieplnych na styku okna z warstwą izolacji. Polega ono na naklejeniu za pomocą szybkowiążącego kleju specjalnego profilu instalacyjnego do ściany nośnej budynku. Klej ten ma wyjątkowe właściwości i łączy się z każdym materiałem (drewno, beton, beton komórkowy, cegła wapienno-piaskowa, cegła dziurawka) i jest w stanie przenosić obciążenia nawet 200kg na 1mb co umożliwia montaż dużych i ciężkich konstrukcji. Profil instalacyjny jest wysokiej jakości izolatorem i może zostać zamontowany na etapie budowy budynku, natomiast same okna mogą zostać osadzone w końcowej fazie budowy. Profil instalacyjny dodatkowo jest przykręcany do ściany. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnego przesunięcia profilu instalacyjnego. Przed przyklejeniem profilu instalacyjnego w pierwszej kolejności ścianę gruntuje się w celu polepszenia powierzchni styku oraz wiązania kleju do ściany budynku. Profil instalacyjny jest przytwierdzony do ściany z wszystkich czterech stron co sprawia, że jest to jedyny kompleksowy na rynku system i nie wymaga dodatkowego uszczelniania. Samo okno przykręcane jest do profilu instalacyjnego za pomocą śrub montażowych, a przestrzeń pomiędzy oknem i profilem wypełnia wcześniej naklejona taśma rozprężna TRIO. Jedyny system instalacji okien w izolacji budynku przy użyciu kleju, został przebadany i uzyskał certyfikat ift Rosenheim i jest rekomendowany w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym.

Mamy nadzieję, że przedstawione sposoby osadzania okien oraz drzwi umożliwią Państwu dokonanie właściwego wyboru oraz choć w pewnym stopniu przybliżyły, jak ważną rolę odgrywa właściwie wykonana usługa montażu zakupionej stolarki.


Skontaktuj się znami
linia
kontakt
Biuro salon sprzedaży
(+48) 61 221-12-82
(+48) 505 054 172
(+48) 502 222 554
e-mail: biuro@jgk-okna.pl
Doradztwo techniczne
Grzegorz Kostrzewski
mobile: (+48) 505 054 172
e-mail: biuro@jgk-okna.pl